مشاور رئیس دانشگاه و سرپرست دفتر هماهنگی امور واحد های استانی :

نظارت محصول محور، اثر بخشی علم و مهارت آموزی از اهم اهداف دانشگاه جامع علمی کاربردی است

۱۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۲ کد : ۶۲۵۱۳ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۹

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر، نشست هم اندیشی و تعامل مراکز آموزش علمی کاربردی استان بوشهر با حضور دکتر سعید نظری مشاور رئیس دانشگاه و سرپرست دفتر هماهنگی امور واحد های استانی، دکتر فضل اله لک سرپرست واحد استانی، کارکنان واحد استان و رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان، روز دوشنبه مورخ 10 مرداد ماه سالجاری در سالن جلسات واحد استانی بوشهر برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر فضل اله لک سرپرست واحد استانی بوشهر ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین حاضر در این نشست، به ارائه گزارشی درخصوص آخرین وضعیت عملکردی، برنامه های در دست اجرا و اهداف آتی واحد استانی و معرفی مراکز آموزش علمی کاربردی استان پرداخت.

سرپرست واحد استانی بوشهر در ادامه افزود: با توجه به رسالت و مأموریت اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی در حوزه اشتغال زایی و کارآفرینی که نشان از متمایز بودن اهداف و مأموریت های آن با سایر دانشگاه ها و زیر نظام های آموزش عالی است، واحد استانی بوشهر در همین راستا تفاهم نامه های مشترک همکاری دوجانبه با دستگاه ها و نهاد های متولی و مرتبط با حوزه اشتغال و کارآفرینی منعقد کرده است که می توان به تفاهم نامه همکاری با شهرداری بندر بوشهر، سازمان بنادر و دریانوردی استان، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر و پارک علم و فناوری استان در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت دانشجویان و دانش آموختگان مراکز آموزشی در مسیر اشتغال زایی و کارآفرینی و فروش محصولات تولیدی و استقرار بازارچه دانشجویی در سطح استان اشاره داشت.

دکتر لک در ادامه این نشست با اشاره به چالش های جدی دانشگاه در خصوص برگزاری هر چه بهتر دروس عملی و کارگاهی، تجهیز کارگاه ها و آزمایشگاه ها و همچنین نظارت جدی بر حسن اجرای دروس کاربینی و کارورزی، خواستار تفویض اختیارات بیش از پیش به واحد های استانی با نگاهی همراه با اعتماد، بازنگری و تدوین آئین نامه ها و مقررات آموزشی جدید از سوی ستاد مرکزی و تشکیل کارگروه های مختلف در دانشگاه با مشارکت واحد های استانی و برخی مراکز آموزشی دارای تخصص و مهارت در زمینه های مختلف شد.

وی با توجه به اهمیت حوزه اشتغال و کارآفرینی در استان ها در راستای پاسخگویی مناسب به نیاز های جامعه و بازار کار، از تدوین آئین نامه پیشنهادی شورای اشتغال، کارآفرینی و تجاری سازی دانشگاه در واحد استانی با ترکیب مشخص، اهداف، وظایف کمیته ها در حوزه های چهار گانه اشاره کرد.

در ادامه این نشست دکتر سعید نظری مشاور رییس در امور مجلس و سرپرست دفتر هماهنگی امور واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: با توجه به مأموریت های دانشگاه در حوزه کارآفرینی و اشتغال زایی، متأسفانه سهم 30 درصدی آموزش های مهارتی که در قالب مأموریت ها در برنامه ششم توسعه به دانشگاه محول شده بود به خوبی محقق نگردیده است که نیاز است در برنامه های آتی دانشگاه مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به تأثیر مثبت نظرات و پیشنهادات رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی در تصمیم سازی برنامه های کلان و پیشبرد اهداف دانشگاه، گفت: باید جلسات شورای هم اندیشی و تعامل مراکز آموزش علمی کاربردی استان ها به منظور هم افزایی و هم گرایی در راستای تحقق اهداف نظام آموزش عالی مهارتی کشور و ارتقای سطح کیفی مراکز آموزش علمی کاربردی به صورت مستمر تشکیل شود.

دکتر نظری در ادامه به بیان سیاست های کلی دانشگاه همچون نگاه ویژه به نظارت محصول محور، مهارت آموزی و اشتغال زایی بر اساس نیاز روز کشور، کارآفرینی، بازنگری برنامه های درسی، تدوین سند آمایش سرزمینی و تدوین برنامه های چهار ساله مراکز آموزش علمی کاربردی اشاره داشت.

سرپرست دفتر هماهنگی امور واحدهای استانی  در ادامه افزود: لازم است رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی به عنوان عضو شورای هم‌اندیشی استان، با مشارکت فعال، استفاده از ظرفیت و دیدگاه های سازنده مدرسان نخبه مراکز، مباحث کلان و اساسی را در شورای استانی مطرح و پیشنهادات و راهکارهای عملیاتی را ارائه کنند.

در ادامه نشست دکتر فتحیان معاون نظارت و سنجش دانشگاه به صورت وبیناری به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود در خصوص اهمیت آموزش های مهارتی و اشتغال زایی و تبیین نظارت محصول محور دانشگاه پرداخت.

معاون نظارت و سنجش دانشگاه به اهمیت ایجاد شرکای استخدامی در قالب قرارداد ها، تفاهم نامه و نیازسنجی های منطقه ای از سوی مراکز آموزش علمی کاربردی برای ایجاد اشتغال پایدار فارغ التحصیلان نیز اشاره و ارتباط مؤثرتر مراکز و واحدهای استانی با صنعت را خواستار شد.

دکتر فتحیان طرح بازنگری برنامه های درسی و آیین نامه های آموزشی و نظارتی دانشگاه را در راستای نظارت محصول محور و هوشمند دانشگاه دانست و توسعه کمی و کیفی مراکز آموزش به صورت همزمان را از جمله اهداف دانشگاه بیان کرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که مراکز با رصد وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان خود در آینده نزدیک فراخوان استخدامی افراد را به جای اولویت فراخوان پذیرش اعلام نمایند.

در ادامه این نشست نیز دکتر نظری به سئوالات و پیشنهادات مطروحه از سوی رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان بوشهر از قبیل ایجاد زمینه های اشتغال زایی دانش آموختگان، کمک های مالی به مراکز، رفع مشکل عدم پذیرش مدارک تحصیلی دانشگاه توسط برخی دستگاه ها، رفع محدودیت زمان پذیرش دانشجو، پیگیری رفع مشکلات سامانه های آموزشی و سایر موارد پاسخ داد.

گفتنی است مشاور رییس دانشگاه در امور مجلس و سرپرست دفتر هماهنگی امور واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی به همراه سرپرست واحد استانی از امکانات محیطی و تجهیزات مراکز آموزش علمی کاربردی منطقه ویژه اقتصادی پارس، کنگان و دشتی بازدید به عمل آوردند.


نظر شما :